Bağımsız kullanıcılar için
Maya ve 3ds Max Tanıtımı
 

Sorular ve Cevaplar

Genel Bakış
Artık yeni mezunlar, serbest çalışanlar, bağımsız oyun geliştiricileri, hobi amaçlı kullanıcılar ve 3B sanatçıları Autodesk® Maya® ve Autodesk® 3ds Max® yazılımına daha uygun maliyetle ulaşmaya başlıyor.

 

Bağımsız kullanıcılar için Maya veya 3ds Max aboneliğine uygun olup olmadığınızı görmek için SSS bölümümüzü okuyun.

Sorular ve Cevaplar

 

 1. Kimler abone olabilir?
  Aşağıdaki gereklilikleri karşılamanız durumunda aboneliğe uygun olursunuz.
  • Kullanıcıların/Kuruluşların yaratıcı çalışmadan elde ettikleri yıllık brüt gelirleri ülkeniz için belirlenen maksimum eşiği aşmamalıdır.
  • Lisans 100.000 ABD doları üzerinde değere sahip hiçbir projede kullanılamaz. 
  • Kullanıcı ya da kuruluş başına yalnızca bir (1) lisans kullanılabilir
  • Teklif yalnızca şu ülkelerde geçerlidir: 3ds Max / Maya
    
 2. Bağımsız kullanıcılar için 3ds Max/Maya abonesi olarak, abonelik avantajlarına erişimim olacak mı?
  Evet, aboneler Autodesk aboneliğinin avantajlarına erişebilecek.
   
 3. Bağımsız kullanıcılar için 3ds Max/Maya, yazılımın küçültülmüş bir sürümü müdür?Bağımsız kullanıcılara yönelik teklifler 3ds Max ve Maya'nın tam yazılım sürümleri ile aynı özellik ve işlevlere sahiptir.
   
 4. Bağımsız kullanıcılar için 3ds Max/Maya'nın deneme sürümü mevcut mudur?
  Bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max veya Maya ürünleri için ücretsiz deneme süresi bulunmamaktadır. Ancak, hem 3ds Max hem de Maya'nın ücretsiz deneme sürümleri mevcuttur.
   
 5. Bağımsız kullanıcılara yönelik ürünler tüm dünyada kullanılabilir mi?
  Bağımsız kullanıcılar için 3ds Max ve Maya yalnızca tüm standart Autodesk e-Mağazası sitelerinde mevcuttur: 3ds Max / Maya
   
 6. Bağımsız kullanıcılara yönelik ürünlere aylık abone olabilir miyim?
  3ds Max ve Maya Indie tekliflerinden yalnızca yıllık abonelikle yararlanılabilir.
   
 7. Bağımsız kullanıcılar için 3ds Max/Maya'nın 3ds Max ve Maya'nın öğrenci sürümünden farkı nelerdir?
  Yalnızca uygun eğitim kurumları ve şu anda öğrenci olanlar öğrenci lisansı için uygundur. Öğrenci lisansı yalnızca öğrenme, öğretim veya araştırma amacıyla kullanılabilir. Maya Indie ve 3ds Max Indie ticari, profesyonel veya diğer kâr amaçlı şekillerde kullanılabilir.
   
 8. Şu anda pilot program üzerinden Maya/3ds Max Indie'ye sahibim. Bu beni nasıl etkileyecek?
  Pilot program üzerinden Maya/3ds Max Indie'ye önceden abone olduysanız, aboneliğinizin süresi sözleşme süresinin bitiminde sona erecektir. Aboneliğiniz sona erdikten sonra ve bu teklif için uygun olma gerekliliklerini hâlâ karşılıyor olmanız durumunda (1. soruya bakın), yeni bağımsız kullanıcılara yönelik teklife abone olabilirsiniz.
   
 9. Bağımsız kullanıcılar için Maya veya 3ds Max yıllık aboneliğim sona erdikten sonra ne olacak?
  Diğer Autodesk aboneliklerine benzer şekilde, bağımsız kullanıcılar için Maya ve 3ds Max sözleşme süresinin sonunda otomatik olarak yenilenecektir. Otomatik yenileme ayarlarını yönetme hakkında daha fazla bilgiyi Autodesk Bilgi Ağı'nda bulabilirsiniz.

 10. Bağımsız kullanıcı lisansımı ticari amaçlarla kullanabilir miyim?
  Bir Öğrenci lisansının aksine, uygunluk gerekliliklerini karşıladığınız sürece (1. soruya bakın) Bağımsız kullanıcılara yönelik ürünler ticari amaçlarla kullanılabilir.
   
 11. Indie ürünüm Arnold görüntüleyiciyi içeriyor mu?
  Evet, Bağımsız kullanıcılara yönelik ürünler, entegre Arnold görüntüleyici dahil, tam sürümde olan özellik ve işlevlerin tamamına sahiptir. 
   
 12. Bağımsız kullanıcılar için Maya ile Maya LT arasındaki farklar nelerdir?
  Bağımsız kullanıcılar için Maya, uygun olan her kullanıcı veya kuruluşa yönelik Maya tam sürümüdür. Maya LT, bağımsız oyun tasarımcıları için özel olarak tasarlanmış olup Maya'nın küçültülmüş sürümüdür. Maya LT için uygunluk gereklilikleri söz konusu değildir ve görüntüleme becerileri, dinamikler için özellikler veya hareketli grafik araçları içermez. Maya ve Maya LT yazılımı arasındaki farkların tam listesini keşfetmek için şu adresi ziyaret edin: https://www.autodesk.com.tr/compare/compare-features/maya-vs-maya-lt
   
 13. Serbest çalışıyorum ve brüt geliri 100.000 ABD doları üzerinde olan bir stüdyoyla sözleşmem var. 3ds Max veya Maya Indie kullanabilir miyim?  

  Sözleşme bir model veya görüntülenmiş içerik gibi belirli bir dijital ürün için yapıldıysa ve ürün 100.000 ABD doları sınırının altında bir değere sahipse bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max veya Maya kullanabilirsiniz.  

  Fakat şirket sizinle proje üzerinde çalışacağınız süre için sözleşme imzaladıysa, proje üzerinde çalıştığınız süre boyunca tam ticari lisans satın alınmalıdır.  

 14. Henüz hiç gelir sağlamayan bağımsız bir oyun üzerinde çalışıyorum. Fakat 100.000 ABD doları üzerinde ödenek aldım. Yine de bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max ve Maya kullanabilir miyim? 

  Oyununuz 100.000 ABD doları sınırı üzerinde ödenek aldıysa bağımsız kullanıcı ürünlerini kullanamazsınız. Bu durumda tam ticari sürümleri kullanmanız gerekiyor. 
   

 15.  Asıl işimizin haricinde ek bir proje üzerinde çalışan küçük bir sanatçı grubuyuz. Asıl işimizden her birimizin sağladığı gelir 100.000 ABD doları sınırını aşıyor. Ek projemiz için tüzel kişilik sahibi değiliz.  Ek projemizin geliri 100.000 ABD doları sınırının altındaysa bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max ve Maya kullanabilir miyiz? 

  Tüzel kişilik sahibi değilseniz ve ek projeden elde ettiğiniz brüt gelir 100.000 ABD doları sınırının altındaysa her biriniz bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max ve Maya kullanabilirsiniz. 
   

 16. Serbest çalışıyorum ve şu an o tutara ulaşmamış olsa da geliri sonunda 100.000 ABD dolarını aşacak bir projem var. Yine de bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max veya Maya kullanabilir miyim? 

  Evet, geliriniz 100.000 ABD doları sınırına ulaşana kadar bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max ve Maya kullanabilirsiniz. Ulaşınca 3ds Max ve/veya Maya yazılımlarının tam ticari sürümlerine geçmek zorundasınız.  


Bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max ve Maya’ya uygunluk gereklilikleri hakkında ayrıntılı bilgiler
 

Autodesk® 3ds Max® ve Autodesk® Maya® yazılımları için bağımsız kullanıcı lisansıyla bağımsız sanatçılara ticari projelerinde 3ds Max ve Maya yazılımlarını lisanslamanın daha uygun fiyatlı bir yolunu sağlamak amaçlanmıştır. Fakat yılda* 100.000 ABD doları üzerinde gelir kazanan kişiler veya kurumlar tarafından ya da 100.000 ABD doları üzerinde bütçeye sahip projelerde kullanılamaz.   

 

Yılda 100.000 ABD doları üzerinde gelir kazanan bir kurum için çalışıyorsanız, serbest veya sözleşmeli çalışsanız da yarı zamanlı veya tam zamanlı bir çalışan olsanız da Maya ya da 3ds Max Indie lisansı alamazsınız. Bu durumda tam abonelik lisansı kullanmak zorundasınız. Bunun için şirketiniz size bir lisans sağlayabilir veya kendiniz lisans satın alabilirsiniz (bunun tutarı şirketiniz tarafından ödenebilir). Buradaki amaç, şirketlerin projelerinde kullandıkları Autodesk yazılım lisanslarına para ödememesini önlemektir. 

 

Bu kısıtlama yılda 100.000 ABD doları üzerinde gelir kazanan bir şirket için çalışıyorsanız geçerlidir. Bu kısıtlama söz konusu şirketlere dijital ürün satışı yapma durumunda geçerli değildir (bu satışlardan elde ettiğiniz yıllık toplam gelir 100.000 ABD doları sınırını aşmadığı sürece). 

 

Bağımsız kullanıcılara yönelik 3ds Max ve Maya yazılımlarını kullanabileceğiniz durumları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak adına size bazı örnek senaryolar hazırladık: 

 

Dijital ürünler yapıp satıyorsunuz ve 100.000 ABD doları üzerinde gelire sahip bir oyun şirketi kullanıma hazır veya özel üretilmiş bir içerik sağlamanızı istedi. Sunulan "ürün" için size sabit bir fiyat ödeniyor. Bu durumda geliriniz 100.000 ABD doları sınırının altındaysa Indie yazılımlarını kullanabilirsiniz. Varlıklara örnek olarak 3B modeller, dokular ve hatta işlenen görseller verilebilir. 

 

Geliri 100.000 ABD doları üzerinde olan bir mimarlık şirketi, serbest çalışarak onlar için bir görselleştirme hazırlamanızı rica etti. Proje sona erene kadar size saatlik/günlük/haftalık bir ödeme sağlanıyorsa ve varlık şirkete aitse Indie lisansı kullanamazsınız. 

 

Aradaki temel fark, yaptığınız işin makul şartlar altında kendi işiniz olarak mı yoksa bir kurum altında çalışmak olarak mı değerlendirildiğidir. Kendi fikri mülkiyetinizi üretip satıyor ve yılda 100.000 ABD doları sınırının altında gelir elde ediyorsanız Indie kullanabilirsiniz. Yılda 100.000 ABD doları üzerinde gelir elde eden bir şirket için çalışıyorsanız, kendiniz daha az gelir elde etseniz bile Indie kullanamazsınız. Yıllık 100.000 ABD doları üzerinde gelir elde eden şirket ve sanatçıların gerek duydukları yazılım için tam ticari lisans tutarını ödemelerini bekliyoruz.  


*Sınır, kullanım ülkesine göre değişiklik gösterir.  

  
© Telif Hakkı 2022 Autodesk Inc. Tüm hakları saklıdır. | Gizlilik Beyanı | Yasal Duyurular | Uyumsuzluk Bildirin
©Autodesk 2022